O nas
Program
Modlitewnik
Nowiny
Galeria
Inne strony
Kontakt
Piosenki

HISTORIA WSPÓLNOTY

Wspólnota powstała z inicjatywy Marka i Bożeny - mieszkańców Legionowa. Przez wiele lat ich rodzinę dręczył problem alkoholizmu, który dotyka też wiele innych polskich rodzin. Żona Marka Bożena szukała pomocy i sama próbowała na różne sposoby temu problemowi zaradzić. Dopiero zetknięcie się z ruchem AA i Al-Anon ukazało drogę pomocy, która okazała się skuteczną. Obecnie od 17 lat Marek jest człowiekiem trzeźwym i przez ten okres nie miał w swoich ustach kropli alkoholu.
Aktywnie także pracuje aby swój problem i siebie samego poznać. Niesie również przesłanie trzeźwego alkoholika innym, którzy jeszcze cierpią. Czyni to poprzez świadectwa i piosenki o swojej drodze do trzeźwości, których napisał już kilkadziesiąt.
Marek i Bożenka wiedzieli jednak, że AA i Al-Anon to nie wszystko. Rozumieli, że aby wyleczyć całą rodzinę potrzebny jest inny program, inny sposób pracy nad sobą.
W 1993 roku rozpoczęły się pierwsze rozmowy o potrzebie spotkań dla całych rodzin. W lipcu 1994 roku wyjechali do rodziny z Giedajt, aby podzielić się z nimi swoimi planami organizowania spotkań rodzinnych w oparciu o program 12 Kroków AA, Al-Anon i Alateen, jak również o Dekalog, bowiem zdawali sobie sprawę, że uleczyć całą rodzinę może tylko Bóg. Podczas ich pobytu w Giedajtach postanowili odprawić Drogę Krzyżową w pobliskim Glotowie. Tam też miało miejsce niesamowite zdarzenie.
Podczas wspólnej modlitwy i odprawiania Drogi Krzyżowej, złapała ich burza z potworną ulewą. Schronili się w pobliskiej grocie wypełniając ten czas modlitwą i refleksjami na temat planów stworzenia Wspólnoty Rodzin. Marek modlił się głośno prosząc Pana Boga o jakiś znak, że ich droga jest słuszna, że Pan Bóg popiera ich pomysł. "Panie Boże może by jakąś tęczę na dowód" - modlił się Marek na głos nieśmiało. Burza się skończyła, rodziny ukończyły Drogę Krzyżową i wróciły do domu na obiad. Nagle jedno z dzieci wpada do domu i woła: "Wujku jest tęcza!!!". Wszyscy wybiegli przed dom. Na niebie lśniła tęcza. Była niezwykle wyraźna i piękna. Uwierzyli, że Pan Bóg im błogosławi. Marek napisał pod wpływem tego zdarzenia piosenkę, która jest na kasecie wraz z innymi piosenkami - świadectwami.
W styczniu 1996 roku Marek i Bożenka poznali Marka Malisiewicza i podzielili się z nim swoim pragnieniem utworzenia Wspólnoty Rodzin. W lutym tego samego roku odbyło się spotkanie u Ojców Pallotynów w Konstancinie, na którym przedstawili cel spotkań rodzinnych. Była to forma warsztatów z psychologami i terapeutami katolickimi. W marcu spotkali się z ks. Lucjanem Szcześniakiem z Legionowa i podzielili się swoim pomysłem pielgrzymki do Ojca Św. po błogosławieństwo dla rodzącej się Wspólnoty. W kwietniu otrzymali wsparcie i błogosławieństwo na wyjazd do Rzymu od o. Krzysztofa Kościeleckiego z OAT w Zakroczymiu i ks. Zbigniewa Kanieckiego z Płocka.
Pod koniec kwietnia osoby duchowne zabrały do Rzymu list do Ojca Świętego o planach utworzenia Wspólnoty Rodzin Katolickich z Problemem Alkoholowym z prośbą o audiencję i błogosławieństwo.
4 maja 1996 roku Marek, Bożenka, Marek Malisiewicz i Teresa Kopka wyruszają do Rzymu. Po drodze zatrzymują się w Częstochowie, skąd po Mszy Świętej "Na Wałach" wyruszają w dalszą drogę.
8 maja 1996 roku dostąpili audiencji u Ojca Świętego, podczas której podarowali Mu książkę "Piosenki - Świadectwa. Przekaz nadziei i własnych doświadczeń" - będącą świadectwem siedmiu lat drogi ku trzeźwości Marka i Bożeny. Tam też uzyskali na pierwszym egzemplarzu tej książki dedykację Ojca Świętego. Otrzymali też od Niego "Modlitwę za rodzinę" z wypisanym odręcznie błogosławieństwem. W późnych godzinach popołudniowych (dzięki temu, że Marek i Bożenka mieli kłopoty z samochodem i nie mogli od razu wyjechać - tak działa Pan Bóg) otrzymali od Ojca Świętego przekazane przez Panią Wandę Półtawską specjalne błogosławieństwo wraz ze wskazaniem jako miejsca corocznych rekolekcji Wspólnoty Gietrzwałdu, gdzie w 1877 roku Matka Boża wzywała Polaków do zaprzestania picia i modlitwy różańcowej.
W lipcu 1996 roku odbyło się kolejne spotkanie rodzin w Giedajtach, a otrzymany we wrześniu list od rodziny Czesława i Krystyny z Legnicy spowodował zorganizowanie pierwszych rekolekcji Wspólnoty.
Pierwsze ogólnopolskie rekolekcje Wspólnoty Rodzin Katolickich z Problemem Alkoholowym odbyły się w dniach 12-15 grudnia 1996 roku pod przewodnictwem o. Krzysztofa Kościeleckiego. Kolejne rekolekcje w Gietrzwałdzie odbywały się rokrocznie i odbywają się w miesiącu sierpniu - miesiącu Maryjnym i miesiącu trzeźwości.
Od pamiętnego grudnia 1996 roku odbyło się już dziesięć takich spotkań. Przybywają na nie rodziny z całej Polski: z Legnicy, Torunia, Kruszwicy, Brzezin k/Łodzi, Inowrocławia, Warszawy, Nowego Dworu Mazowiekiego, Olsztyna, Dobrego Miasta i wielu innych miejsc.
Przewodnim hasłem każdych spotkań jest: "Rodzina Bogiem silna". Cele Wspólnoty, chociaż nie ujęte w jakieś sztywne ramy, można scharakteryzować następująco:
  • poznanie Dekalogu
  • nawiązanie twórczych znajomości z rodzinami o podobnych problemach
  • wzajemna pomoc i wsparcie
  • budowanie trzeźwych relacji we własnych rodzinach w oparciu o wartości ewangeliczne.
Warto wspomnieć, że w początkowym okresie wielką pomoc okazali przyjaciele: Marek Malisiewicz i Teresa z Warszawy, a także ks. Lucjan Szcześniak, dziekan z Legionowa. Obecnie na każdych spotkaniach jest psycholog Anna Fabisiak, a swoim wsparciem duchowym służą: ks. Stanisław Kowalski oraz bracia kapucyni z Ośrodka Apostolstwa Trzeźwości w Zakroczymiu, a w szczególności o. Krzysztof Kościelecki, który jest przewodnikiem duchowym.
Zwrócić także należy uwagę na wielką gościnność i otwartość z jaką przyjmują Wspólnotę opiekunowie Sanktuarium Gietrzwałdzkiego, a więc Księża Kanonicy Regularni Laterańscy oraz zakon Sióstr Służek założony przez Bł. O. Honorata Koźmińskiego.